تغذیه و ام اس

برنامه غذایی مناسب برای بیماران ام اس:

شواهد علمی بسیاری وجود دارد که اهمیت و نقش تغذیه را در حفظ سلامتی بیماران مبتلا به ام اس ثابت کرده است. مواد  غذایی علاوه بر رساندن انرژی اولیه به بدن، موجب حفظ عملکرد مناسب و تقویت دستگاه های مختلف بدن (دستگاه ایمنی، قلب و عروق، اعصاب و… ) می شوند که نتیجه آن احساس سلامتی و قرار گرفتن در وضعیت روحی و جسمی مطلوب است که در بیماری های مزمن اهمیت بیشتری پیدا می کنند.

مصرف مناسب و کافی ویتامین های لازم مانند ویتامین های C و E و گروه B و املاح معدنی مثل منگنز، منیزیم و روی در حفظ سلامتی بیماران ضروری می باشد و در عین حال مصرف زیاد و نابجای ویتامین هایی چون A و B می تواند خطرناک باشد.

با توجه به نقش مهم چربی ها در سوخت و ساز بدن و ایجاد انرژی لازم برای اعمال حیاتی و لزوم وجود آنها برای ساخت بافت های حیاتی بدن، مصرف انواع چربی های مفید، مخصوصا چربی هایی دارای ترکیبات امگا3 و امگا6 هستند و نقش محافظتی در بروز بیماری های قلبی و عروقی دارند، برای بیماران توصیه می شود.

 

مواد غذایی مضر برای بیماران ام اس:

غذاهای چرب خصوصا گوشت های چرب و تمام چربی های حیوانی

– فرآورده های لبنی پرچرب

– سس های مایونز و تمامی سس های دارای چربی زیاد

– غذاهای بسیار شسرسن، کیک، بیسکوئیت، شیرینی و آب نبات

– غذاهای حساسیت زا مثل تخم مرغ ، شیر، سیب زمینی، گوجه فرنگی، بادمجان، ذرت، مخمر، شکر، شکلات و برخی از میوه ها (بسته به واکنش بیمار)، مواد غذایی با رنگ های افزودنی مثل نوشابه ها، یا با مواد نگه دارنده مثل کنسرو ها، ادویه، تمام میوه ها و سبزی هایی که خوب شسته نشده اند  یا با افزودن مواد شیمیایی رشد کرده اند، که مواد  باقیمانده روی آنها می تواند سمی و حساسیت زا باشد. بیمار باید با دقت در برنامه غذایی روزانه، غذاهای حساسیت زا را شناخته و آنهارا حذف کند.

– قهوه، الکل، کولا و چای

 

مواد  غذایی مفید برای بیماران ام اس:

مواد غذایی مفید برای برای این بیماران عبارتند  از:

– چربی های امگا3 و امگا6. منبع غذایی اصلی اسیدهای چرب امگا3 انواع ماهی بخصوص ماهی ساردین و سالمون است و سایر منابع غذایی آن روغن سویا و کانولا، جوانه گندم، گردو، روغن تخم کتان، سبزیجات برگ سبز و روغن کبد ماهی می باشد. اسیدا های چرب امگا6 نیز در روغن های غیر اشباع گیاهی مثل روغن ذرت، روغن کانولا، روغن سویا، روغن بادام زمینی و روغن آفتابگردان وجود دارد.

– میوه ها و سبزی های تازه و تمیز (سبزی های دارای برگ سبز پررنگ)

– جوانه ها خصوصا جوانه یونجه که بایئ موقع شروع جوانه زدن مصرف شود

– پودر جلبک آب های تازه که به صورت بسته بندی شده در برخی فروشگاه ها موجود است.

– مایعات: آب تازه و تصفیه شده 2لیتر ( 8 لیوان) در روز، سایر چای های گیاهی به جای چای معمولی و آب میوه رقیق شده.

– عصاره دانه گریپ فروت (کپسول 100 میلی گرم یا 10 قطره) 3بار در روز برای پویایی ضد باکتریایی و ضد قارچی و ایمنی بدن

– عصاره چای سبز 250-500 میلی گرم روزانه برای اثرات آنتعی اکسیدانتی و سامانه ایمنی.

– ویتامین های “آنتی اکسیدانت A ، C ، E ، D و ویتامین های گروه … و ترکیب های معدنی مثل منیزیوم، کلسیم، روی و سلنیوم.