معرفی انجمن

بیماری ام اس چیست؟

یک بیماری مزمن التهابی پیشرونده سیستم اعصاب مرکزی (مغز و نخاع ) و فلج چندگانه است که با از بین رفتن غلاف میلین (پوشش عصب) در مناطقی از اعصاب را گرفتار و بخش هایی از توانایی جسمی و حرکتی بیمار با مشکلاتی مواجه میگرداند. تورم و التهاب این پوشش باعث میشود در ابتدا به تدریج و سپس بطور کامل این پوشش از بین برود و پس از آن بافت پوشش اعصاب شما دچار آسیب جدی میشود و صدمه دیدن آنها منجر میشود کارکرد بدن مختل و ناتوان گردد. ام اس یک بیماری خود ایمنی است زمانیکه اتفاق میافتد سیستم ایمنی خود بدن شروع به حمله به پوشش های عصبی میکند که باعث کند شدن سیستم های عصبی میشود. تاکنون دلایل اصلی این بیماری مشخص نشده اما عواملی چون منطقه جغرافیایی ،کمبود ویتامین D3 ، ضریه های فیزیکی ،ژنتیک ،تغذیه و … در بروز این بیماری موثر بوده است. متاسفانه جوانان و افراد سنین 18 تا 40 سال در معرض خطر بیشتری قرار دارند ،زنان 3 برابر بیشتر از مردان به ام اس مبتلا می شوند.

تشخیص و درمان

تشخیص ام اس روش ساده ای نبوده چرا که آزمایش مشخصی برای اثبات آن وجود ندارد بلکه متخصصین داخلی مغز و اعصاب از مجموعه ای از اطلاعات که شامل علائمی است که خود فرد گزارش میدهد و نیز نتایج حاصل از معاینات بالینی به همراه آزمایشها و تصویر برداری ( MRI ، بر اساس مایع نخاع ، پاسخ های برانگیخته بینایی و آزمایش خون ) استفاده میگردد.این بیماری یکی از مهمترین موضوعات تحقیقاتی در علم پزشکی است و متخصصین زیادی در حال بررسی ، مطالعه و یافتن درمان می باشند و هرروز امیدهای تازه ای برای کنترل و درمان بیماری پدیدار میگردد ، بطور کلی درمانهای پیشنهادی موثر عبارتند از :
-داروهای تعدیل کننده روند کلی ام اس
درمان حملات ام اس
– توانبخشی ( فیزیوتراپی ، کار درمانی ، گفتار درمانی، آب درمانی ، ورزش درمانی ) و …

علائم و مشکلات

بیماری ام اس وضعیت بسیار متنوع و متغییر دارد و بر حسب اینکه کدام قسمت از سیستم اعصاب مرکزی دچار صدمه گردد علائم مختلفی ممکن است بروز کند ،بطوریکه هر فرد مبتلا نشانه های خاص خود را دارد که همان نشانه ها درآن فرد نیز به مرور زمان چه از نظر شدت و چه از نظر طول زمان درگیری دستخوش تغییر میشوند. از علائم مهم و اولیه این بیماری را می توان به اختلالات بینایی ، گرفتگی و سختی عضلات ، تغییرات حسی ( مورمورشدن ، کرختی، احساس سوزش و …) ، خستگی و کاهش انرژی ،حساسیت به گرما ،عدم کنترل ادرار و مدفوع ،اختلال در حفظ تعادل بدن می باشد.

معرفی انجمن ام اس خراسان رضوی

انجمن ام اس خراسان درسال 86 فعالیت رسمی خود را آغاز نمود و در سال ۹۵ (۹۵/۱۰/۰۱) به عنوان یک موسسه مردم نهاد معرفی گردید .

.در حال حاضر هیئت مدیره جدید با ترکیب 7 نفر شامل خیرین، اساتید دانشگاه و نورولوژیستهای مشهد تلاش در بهبود وضعیت بیماران دارد.

اساس کار انجمن بر طبق اساسنامه و بر پایه ی جنبه حمایتی از بیماران ام اس خراسان رضوی برنامه ریزی شده است .وهمچنین یاری رسانی در عرصه های دارو ، درمان و توانبخشی که نیازهای اساسی اعضاست از برنامه های اساسی انجمن میباشد و در این راستا تخفیف هایی شامل داروها با همکاری معاونت دارو و غذای علوم پزشکی استان خراسان رضوی در نظر گرفته شده است .تخفیف برخی از آزمایش های مخصوص بیماران ام اس ،تخفیف MRI ، استفاده از امکانات ورزشی ، فیزیوتراپی، روانشناسی، روانپزشکی، توانبخشی بخشی از فعالیتهاست که تا کنون برای اعضا صورت گرفته است .

امید به اینکه با تلاش و شکیبایی شما بتوانیم نویدبخش روزهای بهتری برای یاران عزیزمان در انجمن ام اس خراسان رضوی باشیم .

آدرس :

مشهد

خیابان احمدآباد – خیابان قائم – قائم 12 – پلاک 50

تلفن تماس :

98-5138446347+

98-5138331065-6+

فاکس :

98-5138446348+

شماره حساب :

شماره کارت: 5859837000150710

شماره حساب: 5000 (بانک تجارت شعبه احمدآباد)